W piątek 9 października na terenie województwa pomorskiego policjanci przeprowadzą działania „Bezpieczny pieszy”. W akcji oczywiście wezmą udział mundurowi z Komendy Powiatowej Policji w Pruszczu Gdańskim oraz komisariatów w Kolbudach, Trąbkach Wielkich i Cedrach Wielkich.

W tego typu działaniach stróże prawa ukierunkowują swoja aktywność na kształtowanie wiedzy uczestników ruchu drogowego w kwestii przestrzegania przepisów dotyczących niechronionych uczestników ruchu drogowego. Naszym celem jest podnoszenie świadomości o zagrożeniach płynących z nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa na drodze.

Z najbardziej niebezpiecznych zachowań na drodze warto wskazać takie, jak:

– nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu czy rowerzyście, znajdującym się na wyznaczonym przejściu czy przejeździe przez jezdnie,

– wyprzedzanie na przejściach dla pieszych czy bezpośrednio przed nimi,

– omijanie pojazdów, które zatrzymały się w celu umożliwienia pieszemu czy rowerzyście przejście na drugą stronę jezdni.

Policjanci będą konsekwentnie reagowali w stosunku do osób, które nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego i w ten sposób sprowadzają niebezpieczeństwo dla innych użytkowników dróg.