Fundacja Pruszczanie.pl zrealizowała projekt polegający na ocaleniu pejzażu dźwiękowego ostatniego lasu łęgowego na Żuławach. Zwieńczeniem tego zadania jest wystawa fotografii połączona z nagranymi przez nas dźwiękami natury. Tego wszystkiego możecie doświadczyć w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Gdańsku, który dofinansował nasz projekt. Już wkrótce planujemy również wystawy w innych miejscach na terenie Żuław i nie tylko. 

Projekt realizowany był wiosną zeszłego roku i polegał na przeprowadzeniu nagrań terenowych w rezerwacie przyrody Las Mątawski, będącym ostatnim lasem o charakterze łęgowym na Żuławach, zanim sam las straci swój pierwotny charakter. Las rokrocznie, w sposób naturalny był zalewany i podtapiany przez Wisłę i Nogat, dzisiaj otoczony wałami i przecięty drogą z nasypem zaczyna schnąć i zmienia się w las grądowy.  Jego specyfika polega na wyjątkowym mikroklimacie, dzięki któremu w miesiącach letnich las przypomina lasy podzwrotnikowe. Cechuje się podwyższoną wilgotnością dzięki sąsiedztwu rzek oraz bujną roślinnością. Warto dodać, że mimo niewielkiej powierzchni lasu jest on siedliskiem rzadkich gatunków roślin i zwierząt, jak np. bielika, kani rudej i kani czarnej. Na temat Lasu Mątawskiego i naszego projektu można zobaczyć reportaż w programie „Wiatrak” na TVP 3 Gdańsk.
https://gdansk.tvp.pl/66323167/odc-14022023

 

Foto: Na zdjęciu Jakub Bąk- wiceprezes Fundacji Pruszczanie.pl z redaktorem Pawłem Rogalskim oraz ekipą TVP3 Gdańsk (https://www.facebook.com/WiatrakTVPGdansk)

Plansze z naszej wystawy:

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułem dotyczącym całego projektu: EKOLOGIA DŹWIĘKU. OCALENIE PEJZAŻU DŹWIĘKOWEGO OSTATNIEGO LASU ŁĘGOWEGO NA ŻUŁAWACH

 

Posłuchajcie także dźwięków lasu łęgowego z wiosny zrealizowanego we współpracy z Osso Studio: https://ossopublisher.com/qr/ekologia-dzwieku/

Dzięki przeprowadzonym nagraniom udało się pozyskać czysty dźwięk natury, pozbawiony odgłosów obcych, które pochodzą z działalności człowieka. Taki dźwięk pełni funkcję terapeutyczną, ponieważ wystarczy kilka minut dziennie, aby doświadczyć pozytywnych efektów słuchania odgłosów natury.  Więcej na temat realizacji nagrań usłyszycie w rozmowie z redaktorem Włodzimierzem Raszkiewiczem w Radiu Gdańsk.
Posłuchajcie audycji Włodzimierza Raszkiewicza o naszym projekcie w Radio Gdańsk.


Foto W. Raszkiewicz: Na zdjęciu: Dorota Radomska, Jakub Bąk, Jacek Wałdoch i Cyprian Wieczorkowski z zarządu Fundacji Pruszczanie.pl.

Galeria z wernisażu:

 

Materiał o naszym projekcie w Panoramie TVP3 Gdańsk: Ostatni taki las… w Panoramie TVP3 Gdańsk

Fundacja Pruszczanie.pl dziękuje wszystkim osobom pracującym przy projekcie, wystawie oraz Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej za pomoc w realizacji projektu i wystawy.

Wszystkich chętnych zapraszamy do odwiedzenia wystawy.

Zarząd Fundacji Pruszczanie.pl