Do otwarcia lokali wyborczych zostały 52 dni, co oznacza, że kampania wyborcza niedługo nabierze rozpędu. W skali kraju wpłynęło aż 9143 zawiadomień o utworzeniu komitetów wyborczych. Powiat gdański nie jest odosobniony i zgodnie z informacją od Państwowej Komisji Wyborczej, w każdej gminie wystawiono po kilka komitetów. W mieście możemy się spodziewać trzech organizacji.

Prężnie działającą organizacją, która zgłosiła komitety w każdej gminie powiatu gdańskiego jest Porozumienie Samorządowe, występujące w Pruszczu Gdańskim pod szyldem POROZUMIENIE SAMORZĄDOWE DLA PRUSZCZA GDAŃSKIEGO. Jest to godna uwagi inicjatywa, która zawiązała się wokół bezpartyjnych działaczy społecznych oraz obecnych radnych z Pruszcza Gdańskiego i okolicznych gmin: Karola Kardasińskiego, Bartłomieja Chrząszcza, Huberta Lewandowskiego, Marka Kamoli, Jacka Wałdocha i Doroty Jechny. Porozumienie Samorządowe wystawi swoich kandydatów także do Rady Powiatu Gdańskiego.

Możemy spodziewać się, że w Pruszczu Gdańskim listy wyborcze wystawi również Prawo i Sprawiedliwość. Tej organizacji nikomu nie trzeba przedstawiać.

Zaskakujące, że Platforma Obywatelska zniknęła z lokalnej sceny politycznej. Słabnące poparcie i brak pomysłu na wyjście z impasu najwyraźniej zmusiło radnych do ukrycia się pod szyldem komitetu wyborców. Możliwe jednak, że po kilku latach przestali wspierać swoją partię i teraz kreują się na kandydatów bezpartyjnych. Używając żargonu piłkarskiego nazwano by ich „farbowanymi lisami”. Na liście zgłoszonych komitetów widnieje zatem KWW Janusza Wróbla „Wspólne Miasto”. Janusz Wróbel powiązany był z Platformą Obywatelską, będąc jej pełnomocnikiem w powiecie gdańskim, dlatego należy przypuszczać, iż większość obecnych radnych, która w poprzednich wyborach startowała z list PO znajdzie swoje miejsce w nowej organizacji, tzw. „PO Bis”.

Na bieżąco będziemy informować o rozwijającej się kampanii wyborczej w Pruszczu Gdańskim i okolicach, przedstawiając także sylwetki kandydatów.