Główny Urząd Statystyczny opublikował dane statystyczne odnoszące się do przestępczości w 2020 r., które nie stawiają Pruszcza Gdańskiego w najlepszym świetle. Wzrost liczby przestępstw jest wyraźny, zarówno w mieście, jak i w gminach wiejskich.
Dane statystyczne z powiatów zostały opracowane przez portal polskawliczbach.pl, który przedstawił miasta z największą liczbą przestępstw kryminalnych stwierdzonych na 1000 mieszkańców. Zestawienie można zobaczyć TUTAJ. Wynika z niego, że na pierwszym miejscu w Polsce uplasował się Pruszcz Gdański, gdzie liczba przestępstw kryminalnych wyniosła 47,2 na 1 000 mieszkańców przy wykrywalności na poziomie 87%, tym samym zostawiając w tyle kolejne miejscowości.
Przestępstwa kryminalne to jednak tylko część wszystkich czynów przestępczych. Ujmując sprawę ogólnie, w Pruszczu Gdańskim popełniono 1 728 przestępstw, co na 1 000 mieszkańców daje 55,15 przestępstw. W gminie wiejskiej Pruszcz Gd. doliczono się 1 760 przestępstw. W woj. pomorskim średnia wynosi 21,04 przestępstw na 1 000 mieszkańców, w kraju zaś 19,96. Wysokie wartości w przypadku Pruszcza Gdańskiego wynikają z rekordowo dużej liczby przestępstw o charakterze kryminalnym. O komentarz w tej kwestii poprosiliśmy pana sierż. sztab. Karola Kościuka z Komendy Powiatowej Policji w Pruszczu Gd., który wyjaśnia, z czego wynikają:
Odnosząc się do danych statystycznych GUS za 2020 rok dotyczących miast w Polsce (…) należy przyjrzeć się bliżej temu, co było podstawą wyliczenia.
Za 2020 rok w powiecie gdańskim stwierdzono 5698 czynów o charakterze kryminalnym. W tej liczbie aż 4027 wykrytych czynów dotyczyło jednej sprawy wieloczynowej –postępowanie w sprawie tych czynów było prowadzone wobec jednej osoby. Kolejno pozostałe, po odjęciu tej liczby, czyny w ilości 1671 w odniesieniu do liczby mieszkańców naszego powiatu (120 327) dadzą nam 13,89 przestępstw o charakterze kryminalnym na 1000 mieszkańców.
Opierając się na przygotowanej przez GUS tabeli, usytuowałoby to powiat gdański na 200 miejscu w Polsce.
Przyjmując ten model obliczeń, zmienia się także liczba przestępstw wykrytych. W kategorii przestępstw o charakterze rozbójniczym wykrywalność wynosi 95,83%.