W sobotę 6 kwietnia 2019 r. w Szkole Podstawowej w Suchym Dębie odbyła się XI sesja popularnonaukowa o tematyce żuławskiej. Uroczystość rozpoczął przedstawiciel Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego oddział Kociewski w Tczewie Leszek Muszczyński. Wśród zaproszonych gości obecni byli: Lucyna Borodzicz Rada Gminy Suchy Dąb i Agnieszka Księżak dyrektor Gminnej Biblioteki w Suchym Dębie uczniowie i absolwenci Szkoły Podstawowej w Suchym Dębie oraz miłośnicy Żuław z Tczewa, Pruszcza Gdańskiego i Trójmiasta.

 

Zgromadzeni goście uczestniczyli w wycieczce po Żuławach Gdańskich. Podczas podróży wszyscy poznawali obiekty kultury i pamiątki historyczne związane z tym regionem na ternie gmin Suchy Dąb i Cedry Wielkie:

  • w Suchym Dębie poznali historię płyty pamiątkowej poświęconej żołnierzem z Westerplatte w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej,
  • Szkoła Podstawowa w Suchym Dębie nosi imię „Obrońców Westerplatte”.
    w Błotniku Przystań Żeglarska, która powstała w 2012 roku i jest częścią „Pętli Żuławskiej”.
  • Dyrektor Żuławskiego Ośrodka Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich Łukasz Żarna przedstawił historię przystani i jej funkcjonowanie.
    w Błotniku uczestnicy sesji poznali również dzieje przekopu Wisły z 1895 roku i rowerową trasę wiślaną na terenie gminy Cedry Wielkie.
  • w Kiezmarku dr Czesław Sołtys przedstawił historię kościoła pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, a także problemy dnia codziennego związane z remontem świątyni z XVII wieku.
  • w Kiezmarku goście odkryli również przeszłość przydrożnej kapliczki.
  • http://pruszczgdanski.naszemiasto.pl/artykul/zulawskie-opowiesci-historyka-kapliczka-w-kiezmarku,4203612,art,t,id,tm.html

Zebranym uczestnikom zaprezentowano nowy numer „Tek Kociewskich nr 12”, który zawiera artykuły o tematyce historycznej i regionalnej.
Podczas wycieczki wielu gości poznało piękno i bogatą przeszłość ziemi żuławskiej, na terenie gminy Suchy Dąb i gminy Cedry Wielkie.

Uczestnicy wycieczki otrzymali pamiątkowe pocztówki i foldery.
To spotkanie miłośników i pasjonatów historii Żuław Gdańskich będzie kontynuowane w przyszłości.

Organizatorami XI sesji popularnonaukowej o tematyce żuławskiej byli:
Szkoła Podstawowa Suchym Dębie,
Urząd Gminy w Suchym Dębie,
Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie oddział Kociewski w Tczewie,

Żuławski Ośrodek Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich,

Parafia pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Kiezmarku.