ZS w Suchym Dębie szlakiem Polski, Słowacji, Austrii, Słowenii i Włoch.

W dniach 11.06 – 16.06.2017 roku uczniowie Zespołu Szkół w Suchym Dębie uczestniczyli w wyciecze szlakiem państw europejskich. Celem wyjazdu były północne Włochy. Józef Wybicki pisał w słowach „Mazurka Dąbrowskiego” – „…z ziemi włoskiej do Polski…”. Uczniowie z Żuław Gdańskich wybrali podróż w przeciwnym kierunku.
1. dzień
Początek wyprawy to podróż z Suchego Dębu do Zakopanego. Przejazd autokarem przez kraj pozwolił uczniom na poznanie krajobrazu Polski, różnych regionów i województw. Po zakwaterowaniu w górskim pensjonacie wszyscy zbierali siły na kolejne dni wycieczki.

2. dzień
Kolejny etap wyjazdu rozpoczęła górska wyprawa Doliną Kościeliską. To najdłuższa i najbardziej urokliwa trasa w Zachodnich Tatrach i Tatrzańskim Parku Narodowym. Dzieci i młodzież mogła poznać faunę i florę tego rejonu Polski. Zwieńczeniem marszu była wizyta w górskim schronisku na Ornaku 1108 m.n.p.m. oraz nad Stawem Smereczyńskim, który jest położony 1226 m.n.p.m. Podziwianie polskich Tatr, smakowanie góralskich serów – oscypków oraz podziwianie ich produkcji to kolejne punkty wyprawy. Spacer ulicami Zakopanego oraz zakupy pamiątek na Krupówkach zakończyły kolejny dzień wyprawy.
3. dzień
To podróż przez Słowację (Żylina, Bratysława) i Austrię (Wiedeń, Graz, Klagenfurt, Villach) oraz Włochy (Udine) do Lido di Jesolo. Ten włoski kurort usytuowany nad Morzem Adriatyckim uznawany za jedno z najliczniej odwiedzanych miejsc przez turystów z całej Europy. Szeroki plaże, ciepłe morskie fale ściągają tłumy wczasowiczów. Uczniowie z Suchego Dębu również zakosztowali morskich i słonecznych kąpieli. Liczne gry i zabawy wodne wszystkich zadowoliły i pozytywnie usposobiły. Wieczorny spacer nadmorskim bulwarem pozwolił na poznanie specjałów włoskiej kuchni i deserów, czyli włoskich lodów. Wypoczynek w Hotelu Pigalle pozwolił na regenerację sił i wypoczynek.
4. dzień
Tego dnia wycieczkowicze udali się na zwiedzanie Wenecji. Miasto usytuowane na licznych wyspach to i podróż musiała do niego prowadzić morskim szlakiem. Uczniowie pokonali trasę do Wenecji morskim promem. Republika Wenecka w minionych czasach słynęła jako potęga handlowa i kupiecka. Posiadała liczne tereny i bazy na całym wybrzeżu Morza Adriatyckiego i Śródziemnego. Jego przedstawiciele docierali również do Polski, z której sprowadzali sól. Potęga i bogactwo czasów minionych widać w licznych zabytkach i cudach architektury Wenecji. Patronem miasta jest święty Marek, a jego relikwie znajdują się w Wenecji. Na cześć swojego patrona wybudowano Plac św. Marka i Bazylię św. Marka. Również wśród wycieczkowiczów był Marek uczeń klasy VI. Pałac Dożów, Wielki Kanał, Most Rialto oraz spacer uliczkami weneckiej starówki pozwolił poznać to urokliwe i piękne miejsce. Ponieważ miasto położone jest na licznych wyspach najpopularniejszym środkiem transportu są gondole i własne nogi. Miasto słynie również z karnawału, podczas którego zakłada się maski i festiwalu filmowego. Wenecka starówka i laguna zostały wpisane na światową listę dziedzictwa UNESCO. Powrót morskim promem do Lido de Jesolo i widoki z morza na Wenecję zakończyły kolejny dzień podróży.
5. dzień
Kolejny dzień rozpoczęła wyprawa do zamku Miramare. Ta włoska rezydencja położona jest na skalnym cyplu nad Morzem Adriatyckim. Liczne pamiątki po jego rezydentkach oraz park z roślinnością z całego świata to kolejne punkty, które poznali uczniowie z Żuław. Z zamku widoczna była panorama nie tylko morza, ale również wybrzeża Chorwacji i Słowenii. Przejazd do Triestu to kolejny punkt podróży. Spacer po Placu Zjednoczenia Włoch, wzgórzu San Gusto, zakupy i degustacje miejscowych specjałów zakończyły wizytę w tym włoskim mieście.
Słowenia to kolejny kraj na trasie wycieczki. Konkretnie miejscowość Matavun, gdzie znajduje się Jaskinia Skoczjańska. Spacer 2,5 km podziemną trasą pozwolił stwierdzić, iż jest to jedna z najpiękniejszych jaskiń świata z listy UNESCO.
6. dzień
Przejazd przez Austrię, Słowację do Zakopanego to kolejny etap podróży. Kolejnym była wizyta w Częstochowie w klasztorze na Jasnej Górze. W tym roku obchodzimy jubileusz 300. lecia koronacji Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej (1717 – 2017). Po wizycie w sanktuarium i przejeździe do Suchego Dębu zakończyła się ta europejska wyprawa.
Uczestniczy wycieczki pokonali autokarem, morskim promem i na własnych nogach około 4 000 km czyli 1/100 równika.
Odwiedzili i zwiedzali zabytki w 5 państwach europejskich i członkach Unii Europejskiej (Polska, Słowacja, Austria, Włochy i Słowenia).
Wspomnienia, pamiątki, opalenizna oraz liczne pozytywne myśli na długo pozostaną w pamięci jej uczestników.

Głównym organizatorem wyjazdu uczniów z ZS w Suchym Dębie był Michał Albiński.

Opiekunami podczas wycieczki byli: Michał Albiński, Justyna Dehling, Adrianna Gogolewska, Marzena Gracek, Tomasz Jagielski i Natalia Kozłowska.

MNR