Na tę wystawę Pruszcz Gd. czekał od wielu lat. Wspólnymi siłami historyków i pasjonatów udało się odnaleźć i opracować zdjęcia lotnicze dawnego Praust. Efekt ich pracy możemy zobaczyć w Domu Wiedemanna.  

Dzisiaj, w piątek 14 maja, uczestniczyliśmy w otwarciu szczególnej wystawy poświęconej podobozom KL Stutthof, które znajdowały się na terenie dzisiejszego Pruszcza Gd. i w bliskiej jego okolicy. W wydarzeniu wzięli udział historycy, samorządowcy, dyrekcja Muzeum Stutthof w Sztutowie, przedstawiciele Muzeum II Wojny Światowej i wreszcie pasjonaci, którzy od lat zgłębiali temat podobozów.

Wystawa składa się z kilku plansz, na których zaprezentowano zdjęcia lotnicze Praust oraz okolicy wraz z ich opisem. Zdjęcia pochodzą głównie z 1944 r., wykonane przez angielskich lotników z wysokości 8 km. Możemy je porównać z fotografiami zrobionymi tuż po wojnie. Widzimy na nich nie tylko, jak podczas wojny wyglądało miasto, ale przede wszystkim udało się rozpoznać i zlokalizować obozy jenieckie oraz podobozy obozu koncentracyjnego Stutthof, w których pracowały Żydówki. Fenomenalnym odkryciem jest obóz znajdujący się dawniej w Rusocinie, w pobliżu dzisiejszego ronda. Zdjęcia są na tyle dokładne, że widać na nich m.in. kolumnę więźniów, wieżyczki strażnicze, baterie przeciwlotnicze oraz okopy.

Zachęcamy do zobaczenia wystawy, co będzie możliwe w najbliższy weekend – w sobotę i niedzielę (14-15 maja) od 12:00 do 16:30.