Na drogach powiatu gdańskiego doszło do 2 wypadków drogowych i 5 kolizji. Dwie osoby trafiły do szpitala, trzech kierowców ukarano mandatami karnymi. Policjanci zatrzymali 2 dowody rejestracyjne i 1 prawo jazdy. Wszyscy kierujący byli trzeźwi. Nadchodzi zima, drogi są śliskie, wcześniej zapada zmrok, pada śnieg. Policjanci radzą aby oprócz zmiany opon i przygotowania auta do tej pory roku, również zmienić technikę i sposób jazdy.

Pruszcz zima, wypadki1W czwartek (01 grudnia br.) policjanci z pruszczańskiej drogówki pracowali na miejscu dwóch wypadków drogowych i 5 kolizji. Do wypadków doszło około godz. 8.00  w Pruszczu Gdańskim przy ulicy Podmiejskiej oraz w Trąbkach Wielkich na ulicy Pocztowej. W Pruszczu Gdańskim kierująca renaultem prawdopodobnie wpadła w poślizg zjechała na przeciwny pas ruchu i lewym bokiem samochodu uderzyła w forda. 44-letni kierowca forda trafił do szpitala. Kierującej renaultem zatrzymano prawo jazdy. W Trąbkach Wielkich doszło do zderzenia 3 samochodów. Opel corsa prawdopodobnie wpadł w poślizg, zjechał na przeciwny pas ruchu i czołowo zderzył się z citroenem. Citroen uderzył  w jadącą za nim ciężarówkę. Do szpitala trafiła 36-latka kierująca citroenem. Policjanci zatrzymali dowody rejestracyjne kierowcy citroena i opla.

Tego samego dnia doszło łącznie do 5 kolizji drogowych, w Pruszczu Gdańskim, Kolniku, Łęgowie oraz Trutnowych. W Pruszczu Gdańskim na ulicy Grota Roweckiego kierująca fordem w trakcie cofania na parkingu uderzyła w stojącego za nią citroena. Kobietę ukarano 50 złotowym mandatem. Natomiast na ulicy Dworcowej kierowca mercedesa podczas jazdy prawdopodobnie wpadł w poślizg i uderzył w betonowy murek oraz słupek ogrodzeniowy. W Kolniku na ulicy Jarzębinowej kierowca renaulta najechał na pieszego idącego w tym samym kierunku. Pieszy był nietrzeźwy, miał 3 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. Kierowcę ukarano mandatem karnym w wysokości 220 złotych. W Łęgowie na ulicy Cichej kierowca iveco nie zabezpieczył drzwi samochodu, które otworzyły się podczas jazdy i uderzyły w zaparkowane volvo. Kierowcę iveco ukarano mandatem w wysokości 220 złotych. Ostatnia kolizja drogowa miała miejsce w Trutnowych. Kierowca volvo uderzył w psa, który wtargnął na jezdnię zza stojącego autobusu. Policjanci ustalają przyczyny wypadków oraz radzą jak bezpiecznie jeździć podczas gołoledzi i obfitych opadów śniegu.

Najważniejsze są koncentracja i przewidywanie wszystkich manewrów. Cienka warstwa lodu równomiernie pokrywająca drogę, jest niewidoczna dla kierowców, a więc bardzo zdradliwa i niebezpieczna. Wielu kierowców zauważa gołoledź dopiero, gdy samochód zacznie się ślizgać. W takich sytuacjach musimy unikać gwałtownych manewrów, starajmy się aby ruchy kierownicą były płynne. Zwiększmy dystans od poprzedzających  nas samochodów, hamujmy silnikiem, ruszajmy z drugiego biegu.

 

[materiały prasowe policji]