W Zespole Szkół w Suchym Dębie podobnie jak w wielu miejscach czci się pamięć Św. Walentego. Z tej okazji samorząd uczniowski zorganizował pocztę walentynkową dla uczniów na terenie szkoły. Wszystkie listy i życzenia dla sympatii i zauroczonych dzieci i uczniów dotarły do zainteresowanych.
Warto również poznać dzieje patrona zakochanych św. Walentego. Nasz bohater żył w III wieku w Cesarstwie rzymskim za panowania Klaudiusza II Gockiego. Cesarz ten za namową swoich doradców zabronił młodym mężczyznom wchodzić w związki małżeńskie w wieku od 18 do 37 lat. Uważał on, że najlepszymi żołnierzami są legioniści niemający rodzin. Zakaz ten złamał biskup Walenty i błogosławił śluby młodych legionistów. Został za to wtrącony do więzienia, gdzie zakochał się w niewidomej córce swojego strażnika. Legenda mówi, że jego narzeczona pod wpływem tej miłości odzyskała wzrok. Gdy o tym dowiedział się cesarz, kazał zabić Walentego. W przeddzień egzekucji Walenty napisał list do swojej ukochanej, który podpisał: „Od Twojego Walentego”. Egzekucję wykonano 14 lutego 269 n.e.
Wskutek splotu zwyczajów ludowych, folkloru i legend był uważany za obrońcę przed ciężkimi chorobami (zwłaszcza umysłowymi, nerwowymi i epilepsją), a w Stanach Zjednoczonych, Anglii i współcześnie w Polsce został uznany za patrona zakochanych.
W dniu 14 lutego należy nie tylko pamiętać o współczesnym wymiarze tego święta, ale również o jego historycznych konotacjach – podsumowali Alicja Wichrowska i Michał Łagowski opiekunowie Samorządu Uczniowskiego w ZS w Suchym Dębie.

MNR