Spotkanie poświęcone Kociewiu i jego najwybitniejszemu przedstawicielowi. 22 sierpnia minęła dziesiąta rocznica śmierci Romana Landowskiego, pisarza, poety i regionalisty związanego z Kociewiem. Członkowie Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego oddział Kociewski w Tczewie wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną w Tczewie imienia Aleksandra Skulteta uczcili pamięć miłośnika i piewcy ziemi kociewskiej. Podczas wspólnego spotkania przy ławeczce poety przypomniano dorobek urodzonego w Świeciu, mieszkającego w Tczewie i Czarnej Wodzie regionalisty. Wspólne odśpiewanie kociewskiego hymnu miało przypomnieć nasze wspólne korzenie – powiedział dr Michał Kargul.

Roman Landowski pozostawił w swoim dorobku 14 książek m.in. „Bedeker Kociewski”. Był też twórcą „Kociewskiego Magazynu Regionalnego”, który ukazuje się do dnia dzisiejszego. Za swoją działalność pisarz otrzymał Honorowe Obywatelstwo Miasta Tczewa. Następnie uczestnicy spotkania udali się do Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie wysłuchali prelekcji o dziejach „Kociewskiego Magazynu Regionalnego” Marcina Kłodzińskiego. Janusz Landowski syn poety podziękował zebranym za udział w uroczystości i przedstawił projekt publikacji wszystkich poetyckich dzieł swojego ojca. Dr Michał Kargul, Kazimierz Ickiewicz i dr Krzysztof Korda przedstawili projekty i plany dotyczące przyszłości kociewskiego periodyku. Uważam, że wszelkie formy popularyzacji pamięci Kociewia i jego przedstawicieli zasługują na pamięć i uznanie – podsumował Henryk Łaga uczestnik spotkania.

Wydarzenie zorganizowane zostało przez Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie – oddział Kociewski w Tczewie i Miejską Biblioteką Publiczną w Tczewie imienia Aleksandra Skulteta.