Festiwal Książki Dziecięcej

Za nami drugi dzień Festiwalu Książki Dziecięcej w Pruszczu Gdańskim. Organizatorem imprezy jest Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna Pruszczu Gdańskim, patronat honorowy objął Burmistrz Miasta Pruszcz Gdański ,a medialny Północna TV.

Na zaproszone dzieci już od pierwszych chwil czekały same atrakcje! Festiwal rozpoczęto bowiem od wręczenia nagród przedszkolakom z pruszczańskich przedszkoli, które brały udział w konkursie recytatorskim pt. ,,Mój ulubiony wiersz”.  Naczelnik wydziału spraw społecznych w Starostwie Powiatowym Piotr Kaliński oraz Janina Wilkos-Gad – Kierownik Referatu Współpracy i Promocji Urząd Miasta Pruszcz Gdański, wręczyli na ręce przedstawicieli grup przedszkolnych torby z prezentami oraz upominkami dla każdego maluszka. To jednakże nie koniec atrakcji, jakie przygotowała dla dzieci pruszczańska książnica. Po rozdaniu nagród czekała na nie wspaniała rozrywka z Teatrem Qfer. Maluchy bawiły się w lokomotywę, której motorniczym był pan Piotr Kaliński    a także przeciąganie liny, wyścigi, bitwę na kulki. Później animatorka – Ewa Kępka zaprezentowała maluszkom pokaz baniek mydlanych, który wywołał zachwyt nie tylko na twarzach dzieci, ale i dorosłych! Na zakończenie festiwalu każde dziecko otrzymało zwierzątko z baloników oraz słodki poczęstunek.

Laureaci konkursu recytatorskiego online w ramach Festiwalu Książki Dziecięcej „Mój ulubiony wiersz”

  • I miejsce zajęła – Grupa Pszczółki z Publicznego Przedszkola Nad Rzeczką (grupa 3–latków prezentowała wiersz Doroty Gellner, pt. Wielkie Damy);
  • II miejsce – Grupa Sowy z Publicznego Przedszkola Nad Rzeczką;
  • III miejsce – Grupa Żuki z Przedszkola Publicznego im. J. Korczaka.

Wyróżnienia:

  • Grupa Sowy z Przedszkola Publicznego im. Kubusia Puchatka;
  • Grupa Biedronki z Publicznego Przedszkola Nad Rzeczką.

Drugi dzień Festiwalu – 10 czerwca

Drugiego dnia festiwalu również nie zabrakło atrakcji dla dzieci. Imprezę rozpoczęło spotkanie z jednym z najbardziej poczytnych współczesnych pisarzy dla dzieci i młodzieży, Grzegorzem Kasdepke. Autor spotkał się na żywo z całym tłumem swoich fanów w szkole Podstawowej nr 3 w Pruszczu Gdańskim.                 W trakcie spotkania pan Grzegorz opowiadał o napisanych książkach. Wspomniał o swojej pierwszej książce „Kacperiadzie”, którą napisał dla swojego syna, aby sprawić mu przyjemność. Potomek pisarza był również inspiracją do powstania kolejnej książki, a mianowicie ,,Mam prawo! czyli Nieomal wszystko, co powinniście wiedzieć o prawach dziecka, a nie macie kogo zapytać!”. ,,Bardzo długo pisałem książkę o prawach dzieci. Nie chciałem, aby to był podręcznik. Wtedy mój syn był w czwartej klasie. Namówiłem go, aby w jego szkolnym kółku teatralnym powstało przedstawienie o prawach dzieci. Na podstawie tego napisałem książkę na ten temat, pierwszą taką w Polsce” – mówił z dumą gość spotkania. Na zakończenie nie zabrakło również czasu na autografy, po które ustawiła się długa kolejka.                                                                                                    Kolejne spotkanie odbyło się online a jego gościem była ceniona i bardzo lubiana przez czytelników mniejszych i tych trochę większych, Renata Piątkowska. Pisarka opowiadała o Malali Yousafzai – najmłodszej na świecie laureatce Pokojowej Nagrody Nobla. Autorka przedstawiła postać tej nie zwykłej nastolatki, blogerki opisującej sytuację dziewcząt w pakistańskim szkolnictwie i walczącej o prawa dziecka w Pakistanie. Za swoją działalność Malala naraziła się talibom, którzy próbowali ją zabić.

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii.

 

MNR