Już na jesieni zostanie oddany do użytku nowy odcinek ul. E. Plater. Dzięki temu ulica biegnąca przez środek Osiedla Wschód połączy ul. Kopernika z ul. Powstańców Warszawy. Droga dzieli nie tylko osiedle, ale również mieszkańców, którzy mają różne opinie na jej temat.

Docelowo, według planów, ul. E. Plater będzie biegła od ul. M. Kopernika aż do Cieplewa przez teren lotniska, które wkrótce ma zostać zlikwidowane. Tym samym ul. E. Plater stanie się drogą zbiorczą, co według władz ułatwi poruszanie się po mieście. Zmiany obejmą także ul. J. Słowackiego, która zostanie wyremontowana oraz podzielona na dwa odcinki: krótszy (ślepa ulica) od ul. Kopernika do nowej ul. E. Plater oraz dłuższy odcinek od ul. E. Plater do ul. Gałczyńskiego. Chcąc wjechać z ul. Kopernika na ul. Słowackiego trzeba będzie najpierw przejechać przez nowe rondo vis a vis kościoła, a następnie z ul. E. Plater skręcić w ul. Słowackiego.

Wątpliwości mieszkańców wokół tej inwestycji budzi fakt, że ul. E. Plater kończyć się będzie przy ul. Kopernika, więc ruch samochodowy nadal wprowadzany będzie w osiedle przy ul. Kasprowicza. Pozostanie ona ciągle najkrótszą drogą dla mieszkańców Osiedla Wschód, którzy będą chcieli wyjechać z Pruszcza Gd. w kierunku Gdańska. Warto dodać, iż plany budowy ul. E. Plater pochodzą prawdopodobnie z połowy XX wieku.

[Jacek Wałdoch]