W związku ze zbliżającą się kolejną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Pruszczu Gdańskim pragnie uczcić ten wyjątkowy dzień. Aby upamiętnić nasze święto narodowe zapraszamy do odwiedzin placówki, gdzie będzie można obejrzeć wystawę pt. „Powrót Pomorza w granice Rzeczypospolitej”, stworzoną przez Fundację Dobrej Książki w Warszawie oraz Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku. Ekspozycje będą dostępne dla zwiedzających od 8 listopada do 30 listopada 2021 r. w godzinach pracy biblioteki.  Ponadto specjalnie dla czytelników, tych większych i tych mniejszych, przygotowane zostały propozycje książkowe o tematyce niepodległościowej.

O wystawie

Na wystawę ,,W setną rocznicę 1920–2020”, składają się fotografie, fragmenty prasy, przedruki dokumentów oraz fragmenty wspomnień. Wystawa prezentująca fotogramy zostanie zaprezentowana w siedzibie Biblioteki Manhattan (al. Grunwaldzka 82) od 23 października do 13 listopada 2019 roku, natomiast w siedzibie Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie od 15 do 28 listopadzie 2019 roku.

„Powrót Polski na Pomorze Nadwiślańskie – materiały edukacyjne” przygotowane w ramach Programu „Koalicje dla Niepodległej” ze środków finansowych Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

Wystawa przygotowana przez:

  • Fundację Dobrej Książki w Warszawie
  • Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku

Partnerzy:

  • Instytut Kaszubski w Gdańsku
  • Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie

Autorzy:

  • Dr Krzysztof Korda – Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Skulteta w Tczewie, Instytut Kaszubski
  • dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński – Uniwersytet Gdański, Instytut Kaszubski

Recenzja: prof. dr hab. Józef Borzyszkowski

Projekt graficzny: Damian Chrul

Redakcja: Iwona Joć-Adamkowicz

Zapraszamy w imieniu organizatorów.