Rosnące słupki poparcia dla partii rządzącej dzięki programowi 500+ inspirują do działania samorządowców z gminy wiejskiej Pruszcz Gdański, którzy również poszli w kierunku rozdawnictwa dóbr. Skala zjawiska będzie mniejsza, choć i tak niespotykana do tej pory w województwie pomorskim. Rodzice dzieci uczęszczających do żłobków otrzymają co miesiąc przelew na kwotę 300 zł…przez rok.

Obniżenie podatków lub dotacje celowe nie przyniosą takiego efektu marketingowego jak konkretne pieniądze na koncie, a hasło „300 zł na dziecko” zainteresuje przecież każdego. Jednak po dodaniu wypłat otrzymamy maksymalnie 3 600 zł.

Po tym jak Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił uchwałę Rady Gminy o dofinansowaniu żłobków znajdujących się na terenie gminy, samorządowcy obeszli problem i zdecydowali o bezpośredniej wypłacie świadczeń, wprost na konta rodziców. Kwotę 300 zł miesięcznie przez rok będą pobierać ci rodzice, których pociechy uczęszczają do żłobka albo klubu dziecięcego na terenie gminy. Rodzice będą musieli przedstawić dowód zamieszkania na terenie gminy wiejskiej Pruszcz Gdański, a także potwierdzenie zatrudnienia.

W dniu 12 sierpnia na stronie internetowej gminy powinien pojawić się wniosek, który po wypełnieniu trzeba zanieść do urzędu gminy. Przyjmowanie wniosków zacznie się od 1 września, a wypłata świadczeń od października tego roku.