Uczniowie klas 4 udali się na wycieczkę szkolną na Westerplatte. To miejsce na trwałe wpisało się w historię naszego kraju. W latach 20. i 30. XX wieku znajdowała się tutaj Wojskowa Składnica Tranzytowa, która należała do Polski. Ten skrawek kontrolowany przez polskich żołnierzy podkreślał nasze aspiracje dostępu do morza i prawa w Wolnym Mieście Gdańsku. 1 września 1939 roku załoga Westerplatte po dowództwem majora Henryka Sucharskiego i kapitana Franciszka Dąbrowskiego zapisała bohaterską kartę w dziejach naszego oręża. Przez siedem dni żołnierze z Westerplatte walczyli i odpierali niemieckie ataki. „Westerplatte walczy” – takie komunikaty nadawało polskie radio we wrześniu 1939 roku co godzinę.

W 1966 roku postawiono tu Pomnik Obrońcom Wybrzeża. Nasza szkoła od 1997 roku nosi imię „Obrońców Westerplatte” dlatego warto by uczniowie znali to miejsce i jego historię. Czwartoklasiści zwiedzili bunkry, wartownie i polskie koszary na terenie półwyspu. Oddali hołd walecznym obrońcom Westerplatte.

DSC_1103 DSC_0909 DSC_0915 DSC_0922

Poznali pracę i odkrycia pracowników Muzeum Westerplatte, którzy poszukują pamiątek z 1939 roku. Pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża towarzyszyli swoim młodszym kolegom podczas pasowania na ucznia klasy 1 Szkoły Podstawowej im. „Obrońców Westerplatte” w Suchym Dębie. Asysta wojskowa, zaproszeni goście, rodzice i dziadkowie ich obecność nadała wyjątkową formę tej uroczystości. Wycieczka na Westerplatte to wyjątkowa lekcja patriotyzmu lokalnego i narodowego. Podkreślała przywiązanie do spraw szkoły, gminy i Polski.

Opiekunami podczas wycieczki uczniów klas 4 a, 4 b, 4 c byli: Dorota Arseniuk, Marzena Gracek, Tomasz Jagielski, Michał Łagowski.

MNR