Przeszło 300 placówek w całej Polsce zaprasza na weekend seniora z kulturą. W pierwszy weekend jesieni- 24- 25 września osoby powyżej 60. roku życia będą mogły odwiedzić  instytucje kultury i skorzystać z oferty przygotowanej specjalnie dla nich w ramach kampanii „60+Kultura”.

Instytucje kultury w całej Polsce- muzea, galerie, domy kultury, teatry przygotowywały specjalną ofertę dla seniorów€“ od bezpłatnego wejścia, przez specjalnie zorganizowane spotkania, wykłady i warsztaty po wycieczki z przewodnikami. Zachęcamy seniorów do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym, dzięki wykorzystaniu oferty dostępnej w ich miejscu zamieszkania.

Niestety w Pruszczu takich placówek nie mamy dlatego namawiamy naszych seniorów do skorzystania z oferty trójmiejskich instytucji związanych z kulturą.

Wykaz uczestników tegorocznej edycji akcji:

 • Muzeum Inkluzji w Bursztynie

24 i 25 września seniorzy zwiedzą stałą wystawę edukacyjną „Życie w lesie bursztynowym” na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Wita Stwosza 59, 80-308 Gdańsk. Wystawa jest przygotowana przez Muzeum Inkluzji w Bursztynie Katedry Zoologii Bezkręgowców i Parazytologii

 • Muzeum Historyczne Miasta Gdańska

24-25 września wstęp 1 zł.

 • Gdańska Galeria Miejska

Gdańska Galeria Miejska proponuje  specjalne warsztaty dla osób powyżej 60 roku życia w swojej Pracowni Artystycznej. 24 września zapraszamy na warsztaty z linorytu. Za pomocą dłutek wykonamy matryce na linoleum, a następnie odbijemy je na prasie graficznej. 25 września natomiast  zapraszamy na warsztaty ceramiczne. Wykonane prace po wysuszeniu będą wypalone w piecu ceramicznym. Obydwa warsztaty będą połączone z oprowadzeniem po wystawie „Nie miejsca”, odbywającej się w tym czasie w Gdańskiej Galerii Guentera Grassa.

 • Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku

Koncert Kameralny 25 wrzesnia 2016 r., godz.: 18:00 oraz po koncercie zwiedzanie Filharmonii.

 • Muzeum Archeologiczne w Gdańsku – siedziba główna „Dom Przyrodników” (Gdańsk)

Bezpłatny wstęp dla seniorów; 24.09.2016 r.  na godz. 12.00 zaplanowane jest autorskie oprowadzenie wraz z prezentacją  multimedialną wystawy czasowej „ Każdy krok zostawia ślad. Obuwie historyczne ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku”.

 • Muzeum Archeologiczne w Gdańsku – oddział „Piwnica Romańska”  (Gdańsk)

Bezpłatny wstęp dla seniorów.

 • Winda Gdański Archipelag Kultury

Warsztaty: ceramika, malarstwo i rysunek, śpiew, taniec

 • Wyspa Skarbów Gdański Archipelag Kultury

Projekcja etiudy teatralnej „Pierwsza Miłość”

 • Dom Sztuki Gdański Archipelag Kultury

Recital zespołu Trzy Córki pt. „Pieśni z różnych stron świata”

 • Gama Gdański Archipelag Kultury

Warsztaty taneczne „Tanecznym krokiem do tradycji”

 • Gdański Teatr Szekspirowski

W dniach 24-25 września 2016 planujemy pokaz opery „Otello” w wykonaniu hiszpańskiego Teatro Real (pokaz transmitowany na żywo ze Spanish Royal Opera House), zwiedzanie GTS (w tym miejsc niedostępnych na co dzień takich jak garderoby, charakteryzatornie itp.), warsztaty aktorskie oraz specjalistyczny wykład dotyczący teatru elżbietańskiego. Udział w imprezach będzie bezpłatny, na pokaz opery zagwarantujemy seniorom 100 bezpłatnych wejściówek na najlepsze miejsca na parterze naszego Teatru.

 • Winda Gdański Archipelag Kultury

Warsztaty: ceramika, malarstwo i rysunek, śpiew, taniec

 • Gama Gdański Archipelag Kultury

Warsztaty taneczne „Tanecznym krokiem do tradycji”

 • Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku – wszystkie oddziały

W dniach 24-25 września 2016 – wstęp za 1 zł dla wszystkich seniorów we wszystkich oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

 • Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku – oddział Żuraw

24 września 2016 r. – oprowadzanie po Żurawiu w Gdańsku pod hasłem „Tu bije serce Gdańska”, prezentujące historię i znaczenie Żurawia dla Gdańska i Polski, które rozpocznie się o każdej pełnej godzinie. Z uwagi na bezpieczeństwo zwiedzających, liczebność grup każdorazowo ograniczona do 20 osób. Wcześniejsze zapisy przyjmujemy pod adresem: edukacja@nmm.pl. Godziny oprowadzania: 11.00, 12.00, 13.00, 14.00.

 • Muzeum Miasta Gdyni