Jacek Wałdoch – Sołtys Rokitnicy, Antoni Byczyński, Dorota Radomska – Pruszczanie.pl

W dniu dzisiejszym Dorota Radomska z fundacji Pruszczanie.pl i Jacek Wałdoch, sołtys Rokitnicy, połączyli siły, aby zbierać datki na ubezpieczenie cmentarza w Wiślinie. Cmentarz parafialny w Wiślinie to miejsce nie tylko pochówków, ale jednocześnie pamiątka po osadnictwie olęderskim na tych ziemiach.

Jednym z jego najbardziej charakterystycznych elementów jest „Brama do Raju”, drewniana konstrukcja z 1792 roku, która prowadziła do cmentarza Mennonickiego. Brama ta, zbudowana przez Jacoba Jantzena na ceglanej podmurówce, jest unikatowym przykładem architektury i historii regionu.


Na słupach wewnątrz bramy zachowały się napisy dokumentujące budowniczego i donatorów tej niezwykłej konstrukcji. Sołtys Dziewięciu Włók, który był fundatorem, zostawił swoją pieczęć na jednym ze słupów. Pozostałe dwa słupy upamiętniają zarząd kościoła z Wiśliny i Mokrego Dworu. Na czterospadowym dachu znajduje się iglica z chorągiewką. Ta konstrukcja przyciąga wzrok i oczarowuje swoją prostotą i pięknem. Namawiamy Was do odwiedzenia tego miejsca w okresie zadusznym.

W trakcie zbierania datków, kwestorzy spotkali pana Antoniego Byczyńskiego, przedstawiciela rodziny, która mieszka w Dziewięciu Włókach od 1909 roku. Pan Antoni obiecał opowiedzieć kilka fascynujących historii z życia i historii Żuław, które mamy zamiar zebrać i podzielić się nimi z Wami.

Dziękujemy wszystkim za przekazane datki.

Redakcja Pruszczanie.pl