Powiat gdański liczy już oficjalnie ponad 120 tysięcy mieszkańców, a wciąż nie odbywa się żadna poważna dyskusja na temat lokalizacji Izby Przyjęć z prawdziwego zdarzenia w okolicach Pruszcza Gdańskiego. Średnio 44 osoby DZIENNIE z gmin powiatu gdańskiego trafiają na SOR w Gdańskich szpitalach. Odejmując najpoważniejsze przypadki daje to około 30 osób dziennie, które mogłyby takie świadczenie uzyskać na miejscu w szpitalu powiatowym. Ogólna liczba osób korzystająca z izb przyjęć w szpitalach w Gdańsku jest znacznie większa. Chcemy to zmienić, uważamy, że mieszkańcy potrzebują dostępu do całodobowej opieki zdrowotnej, a przede wszystkim izby przyjęć 24/7 z opieką ortopedyczną, internistyczną i pediatryczną. Musimy skończyć z odsyłaniem mieszkańców do przepełnionych szpitali w Gdańsku. Takie zadanie spełni jedynie wybudowanie niewielkiego, 4 – oddziałowego szpitala powiatowego o co będziemy usilnie zabiegać  – mówi Karol Kardasiński – jeden z założycieli KWW DZIAŁAMY DLA POWIATU GDAŃSKIEGO, kandydat z okręgu nr 5 – Gmina Pruszcz Gdański.

Jako wieloletni lekarz pracujący w Przychodni w Kolbudach wielokrotnie spotykałam się z sytuacjami, w których w niegroźnych dla życia przypadkach kierowałam pacjentów na Izby Przyjęć do Gdańskich szpitali. Takich sytuacji jest bardzo dużo, co pokazuje, że nasza inicjatywa rozpoczęcia dyskusji o budowie szpitala w powiecie gdańskim ma sens – mówi Anna Burzymska, lekarz rodzinny, kandydatka z okręgu nr 3 – Gmina Kolbudy.

Jako jedyny komitet w wyborach do rady powiatu, komitet obywatelski, wsłuchujemy się w głos naszych mieszkańców, którzy nie są zadowoleni z braku całodobowej opieki medycznej w naszym powiecie świadczonej przez pogotowie. Jesteśmy młodymi mieszkańcami, założyliśmy tu rodziny i chcemy rozwijać nasze miasto. Od lat mieszkańcy widzą potrzebę poprawy dostępu do całodobowej opieki zdrowotnej, budowie szpitala – jako pierwsi, chcemy rozpocząć tę dyskusję w przestrzeni publicznej, licząc, że w przyszłości przyniesie ona efekt w postaci niewielkiego szpitala wraz z SOR i całodobową Izbą Przyjęć – dodaje Dominik Mazur, kandydat z okręgu nr 1 – Miasto Pruszcz Gdański

Wiemy, że jest to zadanie wymagające czasu i poświęcenia, jednak jesteśmy gotowi dla bezpieczeństwa naszych mieszkańców zabiegać o wszelkie niezbędne kontrakty i umowy z NFZ oraz środki zewnętrzne na jego budowę. Jesteśmy JEDYNYM powiatem w województwie pomorskim, który nie ma swojego szpitala wraz z Izbą Przyjęć. Wybudowanie szpitala jest dla nas sprawą prestiżową, na którą tak bogata jednostka samorządu zasługuje i na którą zasługują nasi mieszkańcy – uważa Dorota Radomska, kandydatka z Miasta Pruszcz Gdański.

Redakcja