„Podróże kształcą” takie hasło przyświecało uczestnikom wyjazdu uczniów z Zespołu Szkół w Suchym Dębie do Torunia. To średniowieczne miasto położone nad Wisła słynie z licznych zabytków ulokowanych na terenie malowniczej starówki. To w Toruniu w przeszłości podpisano dokumenty pokojowe kończące wojny z Zakonem Krzyżackim w 1411 i 1466 roku. To tutaj mieściła się stolica województwa pomorskiego w latach 1920 – 1939. W jednej z kamienic grodu przyszedł na świat najsłynniejszy astrom Mikołaj Kopernik. Miasto słynie również od wieków z wyrobu pierników.
Te wszystkie powody skłoniły gimnazjalistów z Suchego Dębu, aby odwiedzić Toruń.
Etap 1.
Początek wycieczki to czas na relaks i zabawy wodne w Miejskim Akwaparku. Kąpiel i wypoczynek na terenie kompleksu sportowego wszystkich pozytywnie usposobił i zachęcił do dalszego podróżowania..
Etap 2.
Kolejnym punktem wycieczki byłą wizyta w systemie miejskich schronów z czasów II wojny światowej. System podziemnych tuneli powstał w 1943 roku i służył rzecznym marynarzom do ochrony podczas lotniczych nalotów. Uczniowie sami doświadczyli podczas symulacji efektów dźwiękowych i dymnych takiego ataku. W dzisiejszych czasach są to tylko wspomnienia tych wojennych dni.
Etap 3.
Spacer po starówce Torunia, gimnazjaliści poznali miejski rynek, ratusz, Dwór Artusa, gdzie w 1466 podpisano II pokój toruński na mocy którego Pomorze Gdańskie powróciło do Polski. Uczniowie odkryli Krzywą Wieżę i legendę o jej powstaniu. Sami przekonali się o jej nachyleniu próbując stanąć pod jej murami. System średniowiecznych murów, ruiny krzyżackiego zamku, wąskie i kręte uliczki toruńskiego Starego Miasta to kolejne etapy ich wędrówki. Pomnik osiołka na którym karano krnąbrnych żołnierzy i pomnik Mikołaja Kopernika to kolejne przystanki spaceru uczniów z Suchego Dębu.
Na cokole pomnika Mikołaja Kopernika znajduje się łaciński napis:
„Nicolaus Copernicus Thorunensis. Terrae motor, Solis Caelique stator”,
co w języku polskim oznacza „Mikołaj Kopernik Torunianin. Ruszył Ziemię, wstrzymał Słońce i Niebo”
Etap 4.
Kolejnym celem młodzieży z Żuław była wizyta w Muzeum Piernika., tradycyjny wypiek toruński, wyrabiany przez piekarzy od około 700 lat. Marka „Toruńskie pierniki” znajduje się na 19. miejscu w Polsce pod względem rozpoznawalności u konsumenta, wliczając w to wszystkie marki wszystkich branż.
Uczniowie poznali dzieje pierników oraz ich skład oraz sposób wyrobu. Sami własnoręcznie mogli również spróbować swoich sił jako piekarze toruńskich pierników. Ich wykonane prace powrócą na Żuławy wraz z wspomnieniami ich produkcji.
Wizyta w grodzie nad Wisłą w Toruniu dostarczyła wielu wrażeń i wspomnień uczniom z Zespołu Szkół w Suchym Dębie. Wielu ponownie powróci do miasta Kopernika wraz z rodzicami i krewnymi.
Wycieczkę przygotowała Natalia Kozłowska.
Opiekunami podczas wyjazdu młodzieży z Suchego Dębu byli: Michał Albiński, Tomasz Jagielski, Magda Okrzes, Alicja Wichrowska.
MNR