Żuławy Gdańskie są obszarem pełnym cichych zakątków i nie tak łatwo zauważalnych piękności, których nie można odnaleźć podczas pobieżnego zwiedzania. Oko wędrowca ucieszą pojedyncze zabytkowe domy oraz malownicze wsie ze starymi, pięknymi kościółkami. Jedną z takich osad jest wieś Krzywe Koło, położona trochę na uboczu od głównych traktów i szlaków turystycznych.
Dzięki dotacjom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dużym zaangażowaniu mieszkańców Krzywego Koła, proboszcza parafii ks. Krzysztofa Zdrojewskiego i życzliwości władz gminy Suchy Dąb, od dwóch lat w gotyckim kościele p.w. Znalezienia Krzyża Świętego w Krzywym Kole prowadzone są prace konserwatorskie przy niezwykłym, cennym wyposażeniu świątyni.
Podczas trwających w latach 2015-2016 działań konserwatorskich odsłonięto spod przemalowań barokową dekorację ław żeńskich na ścianie północnej, południowej i ich zdobione portretami zaplecki. Niezwykłej klasy malarstwo, pochodzące z gdańskich warsztatów końca XVII wieku, jest świadectwem historycznej świetności tych terenów. Na drzwiczkach ław odnaleziono nazwiska rodów fundatorów kościelnego wyposażenia i ich gmerki. Najwyższej próby wartość artystyczna i historyczna wszystkich przedstawień poddanych pracom konserwatorskim, godna jest najwyższego uznania i świadczy o silnych związkach z kościołem Mariackim w Gdańsku i Wolnym Miastem Gdańsk.
Może warto w wolnej chwili odwiedzić Krzywe Koło, aby poznać i odkryć tę perełkę żuławskiej architektury.