W piątek nastąpiła inauguracja akcji informacyjno – edukacyjnej pod nazwą „Kręci mnie bezpieczeństwo…nad wodą”, przygotowanej przez Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji w ramach Kampanii MSWiA „Kręci mnie bezpieczeństwo”. Akacja ta poświęcona jest bezpieczeństwu osób przebywających w wodzie lub nad wodą. Bezpośrednimi adresatami projektu są dzieci,młodzież i osoby dorosłe, adresatami pośrednimi- zarządzający obszarami wodnymi, w szczególności kąpieliskami, a także podmioty prowadzące działalność w zakresie rekreacji wodnej i aktywnego wypoczynku (m.in. wypożyczalnie sprzętu wodnego, ośrodki wypoczynkowe, itp.).

Głównym celem akcji jest propagowanie właściwego zachowania na akwenach, w tym zasad bezpiecznej kąpieli, bezpiecznego żeglowania oraz uprawiania sportów wodnych, a w efekcie ograniczenie wypadków utonięć. Projekt realizowany będzie na terenie całego kraju od czerwca do września 2017 roku. Akcja zostanie zapoczątkowana w trakcie finału IV Ogólnopolskich Zawidów Funkcjonariuszy Policji w Ratownictwie Wodnym, które odbędą się w Augustowie.

Inicjatywa została objęta patronatem honorowym Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Mariusza Błaszczaka oraz wpisana do Harmonogramu działań na rok 2017 w ramach Rządowego programu ograniczenia przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2016 i 2017.

Partnerami projektu są: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Zarząd Główny Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Polski Związek Żeglarski, Polski Związek Wędkarski, Centrum Turystyki Wodnej Polskiego Towarzystwa Turystyczno- Krajoznawczego.

W ramach akcji zostanie ogłoszony konkurs filmowy pn. „FILMOWY PRZEWODNIK”, promujący bezpieczne przebywanie w wodzie lub nad wodą. Ponadto, specjalnie na potrzeby akcji zostanie utworzona podstrona http://policja.pl/bezpieczenstwo-nad-woda, do której można a uzyskać dostęp między innymi po zeskanowaniu kodu QR. Jej uruchomienie planowane jest w dniu inauguracji akcji. Na stronie dostępny będzie między innymi: harmonogram działań realizowanych w ramach akcji, materiały informacyjno- edukacyjne, relacje z przebiegu projektu oraz przydatne linki i pliki do pobrania.

 MNR