Zwiedzamy Powiat Gdański.
Zastanawialiśmy się, co łączy mieszkańców Powiatu Gdańskiego i wyszło nam, że jest wiele spraw, miejsc i ludzi, które scalają nasz region (niestety nie jest to komunikacja, ani starostwo). Od czegoś jednak trzeba rozpocząć, więc stanęło na Raduni.

Każdy widzi po swoim codziennym rozkładzie dnia, że jesteśmy jednym z najbardziej zapracowanych narodów świata i fakt, że niekoniecznie byśmy tego chcieli. Staramy się czerpać codzienną energię z wielu źródeł, do sportu po naturę. My osobiście namawiamy do zwiedzania, podróżowania i poznawania regionu. W tym cyklu artykułów chcemy Wam podpowiedzieć pomysły na weekendowe spacery i wycieczki.

Jako że materiał jest o Raduni, więc najpierw o niej. Reduniô, bo tak się mówi o niej po Kaszubsku, to lewy dopływ Motławy, jej długość to 103,2 km, a źródło, które odkrył Pruszczański nauczyciel – Jan Sabała znajduje się nieopodal Jeziora Stężyckiego. Rzeka ma charakter górski, przez to że ma spad na całej długości 162 metry, jest idealna do wielu rzeczy od kajaków po elektrownie wodne. Od Pruszcza Gdańskiego część rzeki Raduni (o dł. ok. 10 km) płynie przez Żuławy Gdańskie naturalnym korytem, druga część wód odprowadzana jest Kanałem Raduni, zbudowanym w latach 1348-1354 przez Zakon Krzyżacki.

Radunia nie dość że ma własny Jar, to jest także jedną z najbardziej zapracowanych rzek w Polsce, ponieważ ma na swojej  długości aż 9 spadów wodnych wykorzystywanych przez elektrownie wodne do produkowania energii z natury. My jednak postaramy się dotrzeć do tych, które znajdują się na terenie powiatu gdańskiego, którego przypominamy, stolicą jest Pruszcz Gdański. Zaczynamy od najstarszej, czyli Straszyn, następnie odwiedzimy Pruszcz Gdański, Bielkowo, Łapino, Kuźnice, Juszkowo i Prędzieszyn.

Straszyn to miejscowość w Gminie Pruszcz Gdański, w której w roku 1910 za cenę 4 mln marek w złocie została oddana do użytku pierwsza na Raduni elektrownia wodna. Jest to jedna z systemu elektrowni wodnych, które miały zapewnić Wolnemu Miastu Gdańsk, niezależne źródło prądu. Zbiornik, który powstał w wyniku zbudowania elektrowni, zabezpieczał mieszkańców przed wiosennymi roztopami i związanymi z tym powodziami. Stanowi on także ujęcie wody pitnej dla mieszkańców Powiatu Gdańskiego i Gdańska, przez co nie jest udostępniony turystycznie. Elektrownia wodna ma moc 2411 KW i jest udostępniona do zwiedzania, znajduje się w niej również stała wystawa fotograficzna „Nieznane piękno elektrowni wodnych”.

Warto więc skorzystać z czasu wolnego w niedzielę i wybrać się Szlakiem elektrowni wodnych na Rzece Raduni, a że Straszyn jest nierozerwalnie związany ze swoją elektrownią wodną widać po jego herbie.

Miłego zwiedzania!

 

[Cyprian Wieczorkowski]


Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Radunia_(rzeka)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Straszyn_(wojew%C3%B3dztwo_pomorskie)