W Cedrach Wielkich w miejscowej bibliotece w ramach klubu filmowego zebrana publiczność obejrzała dokument o „Żelaznym” żołnierzu V Wileńskiej Brygady AK. Projekcja odbyła się 14 lutego w rocznicę powstania Armii Krajowej w 1942 roku. „Żelazny” to pseudonim Zdzisława Badochy, którego ojciec był oficerem Korpusu Ochrony Pogranicza na Wileńszczyźnie. Wychowany w patriotycznej rodzinie związał się z polską konspiracją. Walczył pod dowództwem Zdzisława Szendzielarza ps. „Łupaszka”. Po wojnie „Żelazny” prowadził działania przeciwko funkcjonariuszom UB i MO na terenie województwa gdańskiego i szczecińskiego, głównie w Borach Tucholskich. 28 czerwca 1946 na terenie majątki Czernin w okolicach Sztumu, otoczony próbował wyrwać się z pułapki. Trafiony odłamkiem granatu zmarł. Miejsce jego pochówku jest nieznane. O okolicznościach śmierci jego rodzina dowiedziała się dopiero w latach 60.

Po projekcji prof. Piotr Niwiński przedstawił sytuację w latach 40. minionego wieku w ramach wykładu pt. „Żołnierze Wyklęci czy Niezłomni”. Liczne pytania i kuluarowe dyskusje ukazują potrzebę kontynuowania tego typu spotkań – podsumował Arkadiusz Ciszewski z Dyskusyjnego Klubu Filmowego w Cedrach Wielkich.

 

Organizatorami spotkania byli:

Gminna Biblioteka Publiczna w Cedrach Wielkich, IPN odział w Gdańsku, Żuławski Ośrodek Kultury i Sportu, Gmina Cedry Wielkie

MNR