Od poniedziałku do czwartku na drogach powiatu gdańskiego doszło do 11 kolizji drogowych i jednego wypadku, w którym śmierć poniósł 43-letni mężczyzna. Kierowcy byli trzeźwi. Policjanci apelują o dostosowanie prędkość do panujących warunków atmosferycznych i własnych umiejętności. Pamiętajmy również o odpowiednim przygotowaniu zimą samochodu do podróży, zachowajmy szczególną ostrożność, szczególnie na drogach, które są mniej uczęszczane, gdzie może zalegać śnieg a jezdnia może być oblodzona.

W środę (18 stycznia br.) policjanci z pruszczańskiej drogówki pracowali na miejscu wypadku drogowego do którego doszło o godzinie 20.50 w Miłocinie gmina Cedry Wielkie. Funkcjonariusze pracujący na miejscu ustalili, że kierowca volkswagena tourana jadący drogą na trasie Cedry Wielkie – Wocławy prawdopodobnie wpadł w poślizg, zjechał do rowu po lewej stronie jezdni i po przejechaniu około 100 metrów uderzył w drzewo. 43-letni kierowca poniósł śmieć na miejscu, podróżował sam. Policjanci zabezpieczyli miejsce zdarzenia, przeprowadzili oględziny oraz sporządzili dokumentację fotograficzną. Zwłoki przewieziono do prosektorium w celu wykonania sekcji zwłok.

Ponadto od poniedziałku do czwartku na drogach powiatu gdańskiego doszło do 11 kolizji drogowych. Główną ich przyczyną było niedostosowanie prędkości do panujących warunków atmosferycznych oraz własnych umiejętności. Sprawcy kolizji zostali ukarani mandatami karnymi.

Policjanci ustalają przyczyny śmiertelnego wypadku drogowego oraz radzą jak bezpiecznie jeździć podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych.

ZIMOWE PORADY DLA KIEROWCÓW

Kierowanie pojazdem w okresie zimowym wymaga właściwej techniki jazdy, skoncentrowania oraz zachowania szczególnej ostrożności. Bardzo ważna jest jazda z prędkością bezpieczną dostosowaną do aktualnie istniejących warunków i sytuacji na drodze.

Przyczyną wielu zdarzeń, do których dochodzi w tym okresie jest również najechanie na inny pojazd. Najczęściej dochodzi do tego podczas hamowania w rejonie skrzyżowań. Aby uniknąć tego typu kolizji należy zachowywać bezpieczną odległość od poprzedzającego nas auta, czyli taką, która pozwoli na swobodne zatrzymanie.

Osoby piesze stanowią w tym okresie szczególnie zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego. Nie zawsze oświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych po drodze oraz często nieprawidłowe przechodzenie przez jednię sprawia, że dochodzi do wielu potrąceń osób. Pieszy powinien zdawać sobie sprawę, że wkraczając na jezdnię w takich warunkach tuż przed jadący pojazd, ten nie będzie w stanie nagle się zatrzymać.

Podczas opadów, oprócz świateł mijania, należy używać również świateł przeciwmgłowych przednich; jeżeli zaś zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 metrów należy również włączyć tylne światła przeciwmgłowe. Istotne jest także w czystości szyb, lusterek oraz kloszy świateł naszego pojazdu, a także o oczyszczenie całego auta ze śniegu i lodu. Pamiętać trzeba o uzupełnieniu zbiorniczka płynu do spryskiwaczy, najlepiej takim płynem, który nie zamarza.

Jest to również pora na zmianę opon z letnich na zimowe, które mają niewątpliwie lepsze, bardziej dostosowane do tej pory roku parametry techniczne.

Chociaż nie ma obowiązku jazdy w okresie jesienno-zimowym na oponach zimowych, to warto je zmienić, inwestując w ten sposób w bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych.

 

[mat. prasowe policji]