Pomysł poprowadzenia kolei z Centralnego Portu Komunikacyjnego przez Gminę Pruszcz Gdański zelektryzował lokalną społeczność. Projektanci opracowali trzy podobne warianty trasy, które przecinają Rokitnicę od wschodu i zachodu, co oznaczałoby wyburzenie wielu domów. Mieszkańcy wskazują na brak szczegółowych informacji ze strony władz CPK, dlatego tematem zainteresował się Jacek Wałdoch, sołtys Rokitnicy, który wraz z radnym Karolem Kardasińskim rozmawiali z przedstawicielami inwestora.

Ostatnie, oficjalne spotkanie przedstawicieli CPK z władzami Gminy odbyło się 13 grudnia 2023 r., jednak zostało przerwane ze względu na niedostateczne przygotowanie referentów. Kolejne rozmowy miały się odbyć w styczniu, jednak do nich nie doszło, dlatego o temacie kolei CPK po raz pierwszy poinformowała mieszkańców Weronika Chmielowiec na swoich social mediach. Przez kolejne tygodnie mieszkańcy nie byli informowani o projektach kolei, co zaniepokoiło sołtysa Rokitnicy, który postanowił upublicznić sprawę.

Inwestor dostrzegł dużą szkodliwość społeczną zaproponowanych wariantów, dlatego obecnie rozważa alternatywną trasę. Nikt nie chce teraz mówić o szczegółach, ale oznaczałoby to, że linia ominie zabudowania Rokitnicy. W ciągu dwóch miesięcy ma zostać zaproponowany nowy projekt. Mimo tego, mieszkańcy donoszą o trwających badaniach geologicznych, także w obszarze kontrowersyjnej trasy, biegnącej przez miejscowość. Będziemy trzymać rękę na pulsie, żeby ponownie nikt nas nie zaskoczył – mówi Jacek Wałdoch.

Karol Kardasiński dodał – Nastąpić ma przeprojektowanie obszaru ze względu na propozycję włączenia się w istniejące tory (przez PLK) bardziej na północ. Inwestor poinformował także, że w momencie opracowania takich szczegółów jak wiadukty, drogi techniczne i dojazdowe odbędą się konsultacje społeczne, o których będzie informował Urząd Gminy. Już teraz zapraszam wszystkich zainteresowanych mieszkańców.

Mieszkańcy miejscowości żuławskich czują się zdezorientowani i zaniepokojeni. Obawiają się, że jeżeli projektanci potrafili wyznaczyć linię kolejową bez wnikliwej analizy stanu faktycznego, to sytuacja może się powtórzyć. Oczekujemy na nowe propozycje wariantów tras kolei, o których będziemy Państwa informować. Link do strony z mapą interaktywną.

 

Dorota Radomska

Redakcja Pruszczanie.pl