Zaniedbana i zapomniana Cukrownia zyska blask i będzie oferować mieszkańcom Pruszcza Gdańskiego i Trójmiasta nowe, funkcjonalne przestrzenie. Centrum kultury, hala sportowa, strefa rekreacyjna nieopodal Raduni, a do tego mieszkania, sklepy, butiki, kawiarnie i restauracje – wszystko to znajdzie się w nowym śródmieściu. Tereny po dawnej Cukrowni oficjalnie trafiły już do nowego właściciela – jest nim NDI Development.

– To dla nas kluczowa inwestycja. Zlokalizowane tuż przy Trójmieście, w samym centrum Pruszcza Gdańskiego tereny zabytkowej Cukrowni to unikat w skali Polski. Zamierzamy w każdym calu wykorzystać ten potencjał i szanując historię tego miejsca, stworzyć nowe śródmieście, które będzie przyjazne zarówno dla nowych mieszkańców, jak i tych, którzy z Cukrownią sąsiadują od lat – mówi prezes NDI Development, Jarosław Bator.

Zabytkowe obiekty Cukrowni położone są na 19-hektarowej działce w samym centrum Pruszcza Gdańskiego, w odległości zaledwie 8 minut samochodem od Gdańska. Dotąd teren należał do Krajowej Spółki Cukrowej, choć fabryka nie działała od kilkunastu lat. Wyzwania rewitalizacji i stworzenia tu nowych funkcji podjął się deweloper z Sopotu, który m. in rewitalizował Centrum Sopotu, budował hotele sieci Sheraton czy luksusowe apartamenty Tre Mare w Sopocie i Chlebova w Gdańsku. Także i tym razem stawia sobie poprzeczkę wysoko.

1000 mieszkań i zabudowa komercyjna

Łącznie w kilku etapach, na 19 hektarach powstać może około 1000 nowych mieszkań. W zrewitalizowanych budynkach, na powierzchni blisko 37,5 tys. m2 ulokowane zostaną lokale komercyjne. Na razie ewidencjonowany jest stan techniczny zabytkowych obiektów, trwają pomiary i powstaje wstępna koncepcja architektoniczna. Wszelkie prace będą prowadzone pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków.

– Naszym celem jest nadanie nowej rangi ważnemu w Pruszczu Gdańskim miejscu, jakim jest kompleks dawnej Cukrowni. Wprowadzenie odpowiednio zróżnicowanej funkcji w zabytkowe obiekty pozwoli ożywić tę przestrzeń, nadać jej ponadlokalny charakter, podkreśli historię i tożsamość miejsca oraz przyciągnie do niego wielu użytkowników – mówi Jacek Drożdż, architekt ze Studia Architektonicznego Kwadrat.

Letnie ogródki i skwer miejski

W planach jest więc m.in. przywrócenie oryginalnej formy zabytkowej zabudowy oraz odtworzenie oryginalnej stolarki, kolorystyki oraz detalu m. in. na podstawie materiałów archiwalnych. Część historycznej zabudowy planuje się przykryć lekką oranżerią, w której zaplanowane jest umieszczenie restauracyjnych ogródków letnich z widokiem na skwer. Przy skwerze ma powstać nowoczesne centrum kultury.

 Zielone płuca miasta

Jak podkreśla wiceprezes zarządu NDI Development odpowiednie rozwiązania architektoniczne oraz świetna lokalizacja inwestycji będą sprzyjać tworzeniu relacji sąsiedzkich, a także budowaniu tożsamości lokalnej.

– Aby podnieść komfort życia okolicznych mieszkańców i nie tylko, planujemy stworzyć również przestrzeń dla sklepów, przedszkoli, żłóbków, ale i biur. Szczególną rolę będzie pełnił skwer miejski. Zielonymi płucami stanie się ogólnodostępna strefa rekreacyjna, m. in. w pobliżu zielonego korytarza Doliny Raduni – mówi Bartłomiej Oset.

Co ważne, przestrzeń mieszkalna zostanie podzielona na niegrodzone kwartały. Poza wkomponowanymi w zieleń miejscami parkingowym naziemnymi, powstaną także parkingi podziemne. Same budynki będą miały zróżnicowaną wysokość, która ma mieć charakter dominanty tworzącej zróżnicowaną pierzeję i pozwoli na wyeksponowanie historycznej zabudowy. Inwestycja będzie powstawać etapami.

***

O CUKROWNI
Początki pruszczańskiej Cukrowni sięgają 1881 roku – wtedy powstała Spółka Akcyjna „Cukrownia Pruszcz”. Teren wydawał się idealny na taką działalność – nieopodal działającej już wtedy linii kolejowej Bydgoszcz-Gdańsk, blisko węzła drogowego, Raduni (gwarantowała dostęp do wody) i surowca (buraki miały pochodzić z terenów Żuław Gdańskich). W czasie II wojny światowej Cukrownia uległa częściowemu zniszczeniu. Mimo to w szybkim tempie ją odbudowano. Co ciekawe, produkowano tu także cukier trzcinowy. Fabrykę zamknięto w 2004 roku i od tego czasu niszczała. Do dziś to jeden z najstarszych tego typu obiektów w Polsce, a zabytkowy, ponad 70-metrowy komin, to znak rozpoznawczy Pruszcza Gdańskiego.

***

O NDI
NDI Development to spółka wchodząca w skład grupy NDI, która od 30 lat działa w praktycznie wszystkich obszarach budownictwa – od infrastrukturalnego, przez deweloperskie po gazownicze. NDI aktualnie bierze udział m.in. w budowie Przekopu Mierzei Wiślanej, budowała północny odcinek Autostrady A1, Teatr Szekspirowski, rozbudowywała lotnisko w Gdańsku. Zrewitalizowała Centrum Sopotu, budowała hotele sieci Sheraton czy luksusowe apartamenty Tre Mare w Sopocie, Chlebova w Gdańsku czy Osiedle Kapriola w Warszawie.

MNR