Ośrodek Kultury, Sportu i Biblioteka Publiczna Gminy Pruszcz Gdański w Cieplewie zaprasza w sobotę, 11 listopada 2017 r. – do galerii Kaloryfer. Tego dnia w ośrodku odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy fotograficznej „Weselmy się!”, upamiętniającej dla wielu osób jedną z najważniejszych chwil w życiu – dzień ślubu.

– Z okazji Święta Niepodległości przygotowujemy ekspozycje, których współtwórcami są mieszkańcy gminy Pruszcz Gdański. Prezentowaliśmy już m.in. zabytkowe narzędzia i przedmioty domowego użytku, stare woluminy i periodyki z czasów PRL-u, obrazy bukoliczne i o tematyce religijnej – rozmaite pamiątki gromadzone przez lata i przechowywane z pokolenia na pokolenie – wspomina Agnieszka Michalczyk, kurator wystaw organizowanych w galerii Kaloryfer. – W tym roku postanowiliśmy potraktować święto narodowe, jako punkt wyjścia do przypomnienia sobie innego doniosłego wydarzenia, związanego z prywatną przeszłością wielu z nas. Wydarzenia, które było wyjątkowym i jednym z najszczęśliwszych przeżyć. Nasz wybór padł na ślub, gdyż okazuje się, że w wielu rodzinnych albumach ten dzień jest najlepiej udokumentowany. 

Jak zwykle apel do mieszkańców o udostępnienie pamiątkowych fotografii, nie pozostał bez odzewu.

– Na zdjęciach sprzed kilku czy kilkudziesięciu lat, zreprodukowanych cyfrowo i powiększonych, będzie można zobaczyć znajomych i sąsiadów uwiecznionych w jednym z ich najszczęśliwszych dni życia; najpiękniejsze dziewczyny i najprzystojniejszych mężczyzn w odświętnych strojach i pozach – dodaje A. Michalczyk. – Kolekcja weselnych fotosów w niesamowity sposób ukazuje zmieniającą się modę: krój sukienek, długość welonów, fasony garniturów, fryzury, makijaże, a nawet zmieniające się pozy oraz sposoby kompozycji obrazu.

Otwarciu wystawy będzie towarzyszyć koncert piosenek w wykonaniu mieszkańców gminy, w tym m.in. podopiecznych warsztatów wokalnych prowadzonych w OKSiBP.

Po części artystycznej organizatorzy zapraszają również na herbatę, kawę i słodki poczęstunek.

Początek wernisażu o godz. 18:00. Wstęp wolny.

Na jednej z poprzednich wystaw (na zdjęciach w załączeniu) w galerii Kaloryfer były prezentowane monidła i portrety przodków, teraz będzie można oglądać bardziej współczesne wizerunki nowożeńców.

 

[mat. Ośrodek Kultury, Sportu i Biblioteka Publiczna Gminy Pruszcz Gdański w Cieplewie]