Mieszkańcy Pruszcza Gdańskiego i okolicznych gmin chętnie włączyli się w niesienie pomocy uchodźcom. Przeprowadzono pierwsze zbiórki, które trafiły już na Ukrainę. Przed nami jednak kolejne wyzwanie, wymagające od nas determinacji i konsekwencji – przyjęcie uchodźców w naszych domach.
Gościmy osoby, które w wyniku działań wojennych zmuszone zostały do pozostawienia swoich bliskich oraz całego dobytku i dotychczasowego życia. Wymagają szczególnego traktowania, dlatego przeprowadźmy ich przez ten trudny okres. Wznieśmy się na wyżyny empatii i poznajmy zwyczaje naszych gości, aby przełamać ich strach oraz nieśmiałość.
Organy rządowe i samorządowe wdrażają szereg rozwiązań, które usprawnią pomoc Ukraińcom.
ZBIÓRKI
Sytuacja jest dynamiczna i potrzeby zmieniają się z dnia na dzień, dlatego warto postępować zgodnie z oficjalnymi komunikatami. Najlepszym rozwiązaniem jest przekazanie darów blisko miejsca naszego zamieszkania. Nie ma konieczności podróży pod granicę, chyba że dodatkowo zgłosimy się, jako wolontariusz. W chwili obecnej wzrasta zapotrzebowanie na:
- środki medyczne (leki, opatrunki specjalistyczne, opaski uciskowe, apteczki taktyczne)
- środki higieny osobistej
- koce, materace, karimaty, śpiwory
- klapki, obuwie wojskowe i ocieplane (nowe, albo w b. dobrym stanie)
- plecaki i kamizelki taktyczne,
- baterie, latarki, kuchenki turystyczne,
- bielizna i odzież termoaktywna oraz przeciwdeszczowa
POMOC NA MIEJSCU
Pomocą uchodźcom zajmują się organy państwowe (np. https://pomagamukrainie.gov.pl/). Potrzebujący wsparcia, zarówno Ukraińcy, jak i osoby ich przyjmujące, mogą zgłosić się do swojego urzędu gminy lub parafii. Na terenie województwa pomorskiego są to m.in.
- wojewoda pomorski (https://pomocukrainie.pomorskie.eu/ oraz https://www.gdansk.uw.gov.pl/pomagamy-ukrainie
- Miasto Gdańsk https://gdanskpomaga.pl/
- Miasto Pruszcz Gdański
- Gmina Pruszcz Gdański
- Gmina Kolbudy
- Gmina Suchy Dąb
- Gmina Pszczółki
- Gmina Cedry Wielkie
Pomocy udziela również Archidiecezja Gdańska. W Gdańsku utworzono punkt recepcyjny. Warto odwiedzić profil na Facebooku Pruszczanie dla Ukrainy, gdzie znajdziemy ogłoszenia dotyczące pracy, zakwaterowania itp.
Placówki oświatowe przyjmą dzieci ukraińskie. W zależności od liczby uczniów i ich wieku zostaną oni włączeni do istniejących klas, albo utworzone będą grupy adaptacyjne.
Chcesz pomóc? Rozważ te punkty:
- punkty recepcyjne przy granicy przestają zajmować się pośredniczeniem w zakwaterowaniu Ukraińców, dlatego nie jedź tam, a zgłoś chęć pomocy na stronie rządowej, albo gminnej lub w punkcie recepcyjnym w Gdańsku;
- punkty recepcyjne przy granicy oraz w głębi kraju poszukują wolontariuszy;
- unikaj przyjmowania uchodźców, którzy nie są zarejestrowani, a jeżeli już do tego dojdzie, to zgłoś się do urzędu wojewódzkiego;
- śledź komunikaty rządowe i zmiany w prawie;
- jeżeli chcesz przyjąć uchodźców pod swój dach, prześpij się z tym pomysłem, nie działaj pochopnie! Musisz być pewny tego, że jesteś w stanie zaopiekować się obcymi ludźmi i zagwarantować im godne warunki;
- weryfikuj informacje, przekazuj pieniądze tylko zaufanym instytucjom.